O potencjalnych wygranych i przegranych

• autor: konriom, 2015-04-13 16:11

Emocjonujący - to słowo najlepiej opisuje niedzielne spotkanie Śląska w Legnicy. Nie dość, że mecz trzymał w napięciu do samego końca i przysporzył widzom solidną dawkę emocji, to ostateczne rozstrzygnięcie stwarza sporą nadzieję na dalsze emocje w walce o mistrzostwo LDJ. Emocje rozeszły się w sposób dwubiegunowy, do Wrocławia napłynęła fala rozczarowania - Śląsk może sobie pluć w brodę, że grając w przewadze stracił punkty w ostatniej minucie meczu, zaś zawodnicy FC Wrocław mogą żałować, że ich przewaga nad drugą w tabeli Miedzią nie wzrosła do 7 punktów, co byłoby już sytuacją komfortową. Na drugim biegunie sportowych emocji znalazła się Miedź i wszyscy bezstronni obserwatorzy LDJ-ki, dla których pierwszy w sezonie, ale szalenie ważny gol Mateusza Tkacza w 93 minucie meczu ze Śląskiem jest nadzieją na wielkie emocje związane z walką o mistrzostwo LDJ, która w najbliższych kolejkach wchodzi w decydującą fazę... więcej

Kto włączy się do walki o baraże do Centralnej Ligi Juniorów? Wszystko wskazuje, że będzie to sprawa do rozstrzygnięcia między FC Wrocław Academy (50 punktów) a Miedzią Legnica (45 punktów), choć nie wolno jeszcze zupełnie skreślać Lechii Dzierżoniów (42 punkty), która wciąż świetnie czuję się w roli czarnego konia bieżącej kampanii ligowej. Na ten moment karty jednak rozdają wrocławianie, którzy mając 5 punktów przewagi nad drugim miejscem zależą tylko i wyłącznie od siebie.

Co oprócz rzeczonych pięciu punktów zapasu przemawia na korzyść podopiecznych trenera Tomasza Horwata? Przede wszystkim nie przegrywają oni meczów, jedyną porażkę zanotowali w drugiej kolejce w Polkowicach od tego momentu śrubując świetną passę już 17 meczów bez porażki. Taka passa potrafi uskrzydlić, a kwestia psychologiczna na pewno odegra sporą rolę w decydujących meczach. Wszak gra toczy się o poważną stawkę, a w drużynie FCW mówią otwarcie, że ich celem jest wygranie LDJ. Tutaj sporym atutem może być młody, ograny w piłce na dolnośląskim poziomie trener, który na pewno z własnego boiskowego doświadczenia wie, jak pozytywnie wpłynąć na drużynę w decydujących momentach. A te właśnie nadchodzą. Najbliżsi czterej rywale Academy to: Zagłębie II Lubin (wyjazd), WKS Śląsk (dom), Miedź Legnica (wyjazd), Górnik Wałbrzych (dom). Wszelkich wstępnych odpowiedzi powinna więc nam udzielić tabela po 23 kolejce.

Gry o awans na pewno do końca nie odpuści Miedź Legnica, która budując coraz silniejszą markę na krajowym podwórku potrzebuje juniorów na poziomie centralnym. O ile w FC Academy wszystkie siły rzucone są na LDJ, w Miedzi wciąż spore juniorskie rezerwy tkwią w czwartoligowej drużynie seniorów. Biorąc pod uwagę, że owe rezerwy radzą sobie świetnie i są bliskie zapewnienia sobie awansu, niewykluczone, że na decydujące spotkania nastąpi przerzut armii zaciężnej na LDJ. A tutaj doświadczenie z występów na szczeblu seniorskim może okazać się kluczowe. Jesienią legniczanie zawiedli właśnie w bezpośrednich meczach z czołówką. Z Zagłębiem, Górnikiem i Lechią zremisowali, ze Śląskiem i Academy przegrali. Na wiosnę rewanżując się Zagłębiu i Śląskowi dobrze rozpoczęli serię decydujących spotkań. Teraz czeka ich wyjazd do Strzegomia, by następnie zagrać kolejno z: Górnikiem Wałbrzych (wyjazd), FC Wrocław Academy (dom), Lechią Dzierżoniów (wyjazd). W żadnym z tych spotkań podopieczni Bartosza Szymczyka nie mają miejsca nawet na najmniejsze potknięcie, czeka więc ich szalenie trudne zadanie.

Kto wygra LDJ?
FC Wrocław Academy
Miedź Legnica
inna drużyna
Poll Maker

Tyle o "górze", udajmy się jeszcze na chwilę w podróż w dół tabeli. Nie wiem czy w ogóle warto poruszać kwestie walki o utrzymanie, bo choć teoretycznie wygląda ona ciekawie, to cztery miejsca spadkowe są tylko teorią. Walka o utrzymanie rozgrywa się najczęściej po sezonie i jest uzależniona od faktu, ile drużyn chce do LDJ awansować z lig niższych. Na ten moment pewne spadku mogą być dwie ostatnie drużyny, a te miejsca zdają się być już definitywnie obsadzone. 16 lokata widmo to wycofany Szczyt Boguszów-Gorce, a 15 to Polar Wrocław-dogorywający. Trener Rokosz dzielnie walczący o byt Polaru jeszcze dał radę w przerwie zimowej zebrać drużynę na Zakrzowie, ale terminarz nie pozostawił nieszczęsnemu Polarowi złudzeń. Oklep w czterech pierwszych meczach wiosny od czołówki ligi nie nastroił bojowo tej drużyny i nawet najwięksi optymiści widzą przyszłość tego zasłużonego wrocławskiego klubu w czarnych barwach.

Kto ma chrapkę na LDJ? Pewniakami zdają się być: Orzeł Ząbkowice Śl. z okręgu wałbrzyskiego, oraz Pogoń Oleśnica z okręgu wrocławskiego. Z okręgu jeleniogórskiego raczej nie znajdziemy chętnych, a w legnickim rządzi Miedź Legnica. Liczba spadków uzależniona jest również od tego, czy zwycięzca ligi przejdzie baraże i uzyska awans i czy Śląsk nie spadnie z ligi centralnej, co też wciąż nie jest wykluczone. Wszystko więc opiera się na razie nie przypuszczeniach, więc nie ciągniemy dłużej tego wątku. W najbliższych tygodniach przyglądać się będziemy głównie walce w górnych rejonach tabeli, bo tam czekają nas szalenie ciekawe spotkania. Zachęcam więc do odwiedzania strony i śledzenia wyników LDJ.

autor: ~m 2015-04-13 23:08:04

avatar spadek Śląska SA z CLJ to byłaby katastrofa. W LDJ dużo zależy od tego komu Wałbrzych odbierze punkty. Natomiast z legnickiej okręgówki awansują rezerwy Miedzi pod warunkiem, że pierwsza druzyna wejdzie do CLJ. W przeciwnym razie raczej nikt z grupy legnickiej nie zdecyduje się na grę w LDJ.